چگونه تعمیرکار حرفه ای موبایل شویم

راه های آموزش تعمیرات موبایل

راه های آموزش تعمیرات موبایل

اولین معیار برای شروع یادگیری تعمیرات موبایل علاقه است است. جمله ای که به احتمال زیاد از افراد زیادی شنیده اید. تا زمانی که شما به کاری که انجام می دهید مشتاق و علاقه مند نباشید امکان رشد شما در آن کسب و کار فراهم نیست. نمی شود گفت هر که علاقه ندارد در شغلش موفق نخواهد شد اما می توان با قاطعیت گفت که عدم دوست داشتن شغل خود مساوی با عدم خلاقیت و در نتیجه رشد نکردن در بیزینس است. برای اینکه دچار اشتباه نشوید و چند سال از عمر گرانبهای خود را در کاری که با آن آشناییتی ندارید هدر ندهید پیشنهاد جالبی برای شما دارم. به مدت ده روز به نزد یک تعمیرکار موبایل بروید و از او بخواهید که در کنار او بنشینید، فقط همین. نشستن تنها کافی است. حتی اگر لازم شد به تعمیرکار پول دهید تا درخواست شما را قبول کند.

اما این نشستن خشک و خالی چه فایده ای دارد؟ در مدتی که انجا حضور دارید به نحوه تعمیر گوشی ها توجه کنید، رفتار مشتری ها را زیر نظر بگیرید؛ ببینید چه نوع مشتری هایی معمولا به یک تعمیرگاه موبایل مراجعه می کنند. رفتار تعمیرکار را حین برخورد با مشتری و تعمیر گوشی ها زیر نظر بگیرید؛ معمولا تعمیر هر گوشی چقدر زمان می برد؟ تعمیرکار با چه ریسک هایی حین تعمیر مواجهه می شود؟ آیا اگر اشتباهی مرتکب شود می تواند با تعمیر یک گوشی دیگر جبران خسارت کند؟ معایب تعمیرات موبایل کدام اند؟ آیا نشستن طولانی مدت روی صندلی منجر به مشکلی نمی شود؟ اینها گوشه ای از سوالاتی است که باید مانند یک بازرس در ذهن خود ایجاد کنید و به آنها پاسخ دهید. میدانم افرادی که وارد این حرفه می شوند در شروع کار سرمایه زیادی ندارد و باید با دقت بالایی دست به انتخاب این شغل بزنند. نویسنده این مقاله به مانند شما این روزها را پشت سر گذاشته است و می داند با چه چالش هایی ممکن است مواجه شوید بنابراین سعی کردیم یک محتوای مفید برای آن دسته از عزیزانی که می خواهند شغل تعمیرات موبایل را شروع کنند، تولید کنیم.

قدم اول: آموزش صحیح نزد مربی کاربلد

همین چندوقت پیش بود که مشغول تحقیق راجب بهترین دوره ها بودم که با چیزهای عجیبی برخوردم. از تعمیرکارهای تازه کاری که خودشان یکسال هم نیست وارد این حوزه شدند تا رقم های ماورایی. خصوصیت بنده این است که قبل از اظهار نظر درباره چیزی تحقیقات زیادی انجام می دهم و دوست دارم کاربرانم بهترین نتیجه را از خواندن مطالب بگیرند. بعد از تکمیل تحقیقاتم از طریق همین صفحه به شما درباره بهترین دوره تعمیرات موبایل اطلاع خواهم داد. اما تنها توصیه ای که اکنون می توانم کنم؛ فریب تبلیغات دهان شیرین کن و موسسه هایی که فله ای کاراموز می پذیرند را نخورید، زیرا ابتدا با خیال درآمدهای رویایی وارد این مجموعه ها می شوید و با دیدن سرفصل ها و آموزش هایی که به شما می دهند شاخ در می آورید!

آموزشگاه های تعمیرات موبایل کارخانه نیستند!

تصور اشتباهی که از دوره های آموزشی چه حضوری یا به صورت آنلاین وجود دارد تبدیل شدن به تعمیرکار متخصص تنها با شرکت کردن دوره است. افراد زیادی را مشاهده کرده ام که صرفا با پرداخت شهریه دوره اتظار داشتند بلافاصله وارد بازار کار شوند و درآمد رویایی به جیب بزنند. هر اندازه پول برای شرکت در دوره پرداخت کنید تفاوتی نمی کند؛ آموزشگاه کارخانه تبدیل انسان به تعمیرکار موبایل نیست. قبل از اینکه جلوتر بروید این نکته را بدانید که هیچ دوره یا تعمیرکار موبایلی حتی اگر بخواهد نمی تواند تضمین یادگیری کامل به شما دهد. درست است که آموزش بخش مهمی از فرآیند یادگیری است اما تکرار، توجه و تمرین کارآموز بسیار موثرتر از آموزش شفاهی خواهد بود.

درست یاد بگیرید

فرض کنید یک سوکت شارژ برای تعویض نزد شما آمده است، طبق روال معمول ابتدا گوشی را باز می کنید و بعد سوکت آن را عوض خواهید کرد اما هنگامی که به کابل وصل می کنید می بینید دستگاه شارژ نمی کند این لحظه است که به خود شک می کنید، چونکه نمی دانید ایراد از سوکت ،مدار شارژ یا آی سی شارژ است. اگر به صورت استاندارد تعمیرات را یاد بگیرید دیگر لازم نیست نگران کیفیت بد قطعات باشید. بلافاصله عیب را تشخیص می دهید و به رفع آن می پردازید. یک مثال دیگر در مورد آی سی های هارد است که بعد از تعویض جواب نمی دهد، در این شرایط تعمیرکار باید از دانش خوبی برخوردار باشد تا بتواند عدم روشن شدن دستگاه یا روی لوگوماندن را تشخیص دهد.

این چند دانش را برای تعمیرات بلد باشید

اگر بخواهیم معیارهای یک تعمیرکار خوب را لیست کنیم می توانیم به 3 مشخصه اصلی اشاره کنیم. این سه مبحث جزو موارد ضروری برای هر کسی است که علاقه دارد به طور صحیح تعمیرات گوشی و تبلت را انجام دهد.

1- دانش الکترونیک

دانستن الکترونیک موبایل به طور مفهومی در عیب یابی برد بسیار موثر است. زمانی که قطعات تشکیل دهنده گوشی را ندانیم و با هرالمان روی برد آشنا نباشیم تشخیص عیب بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین اولین گامتان در این مسیر باید یادگیری الکترونیک باشد.

2- دانش نقشه خوانی

دومین موردی که دانستن آن برای هر سخت افزار کار گوشی ضروی می باشد نقشه خوانی است. خوشبختانه برنامه های نقشه خوانی زیادی منتشر شده اند که کار را برای ما راحت کرده اند. DZKJ و REFOX از ابزارهای نقشه خوانی رایگان هستند؛ کافی است مسیر مورد نظر خود را پیدا کنید سپس با کلیک کردن روی المان به مسیرهای منتهی به این لاین هدایت می شوید. چه از این بهتر؟

تعیین گرایش

در حرفه تعمیر گوشی و تبلت دو گرایش سخت افزار و نرم افزار را داریم. همانطور که می دانید در قسمت سخت افزار با تعویض یا تعمیر قطعات روبرو هستیم اما در تعمیرات نرم افزاری نیازی به دست بردن به گوشی نیست و با سالم بودن سوکت شارژ و دکمه های بغل کارمان راه می افتد. به هنگام شروع باید تعیین کنید که به کدام گرایش علاقه بیشتری دارید و می خواهید آن را دنبال کنید از بحث علاقه که بگذریم یکسری پارامترهایی وجود دارد که اگر بلد باشید در انتخاب گرایش به شما کمک شایانی می کند. به عوان مثال “زبان انگلیسی”. موفقیت در حرفه تعمیرات نرم افزاری موبایل رابطه مستقیمی با میزان دانش شما از زبان انگلیسی و کامپیوتر دارد. در حالیکه برای شروع کار با سخت افزار نیازمند دانش زیادی از زبان یا کامپیوتر نیستیم و تعمیرکار همینکه بتواند چند سرچ ساده انجام دهد یا با فایل های pdf کار کند کافی است.

آیا می شود هر دو گرایش را کنار هم انجام داد؟

اینکه تعمیرکار باید به یک سطحی برسد که بر هر دو حرفه تسلط کافی داشته باشد ضروری است اما در اوایل کار یادگیری و انجام همزمان سخت افزار و نرم افزار منجر به مشکلاتی می شود که هنرجو را از ادامه کار دلسرد می کند.یکی از این مشکلات یاد نگرفتن کامل این دو رشته است، زمانی که شما تایم خود را بین این دو تقسیم می کنید فرصت کافی برای تمرین مطالب را ندارید و بیشتر نکاتی که یاد گرفتید فراموش خواهد شد. نه تنها در یادگیری تعمیر موبایل بلکه در هر مهارت دیگری که جست و جو کنید، می بینید که اختصاص وقت خود به یک کار و متمرکز شدن روی آن اهمیت بالایی دارد.

هزینه دستگاه های مورد نیاز

پس از اینکه در شروع یکی از این دو گرایش مصمم شدید نوبت به تهیه ابزارالات مورد نیاز است. قیمت وسایل اولیه از 10 میلیون شروع می شود و می تواند تا چند صد میلیون هم ادامه پیدا کند، بستگی دارد شما چه میزان علاقه به کامل کردن تجهیزات خود دارید.

میز کار تعمیرات موبایل

لوازم مورد نیاز تعمیرات نرم افزاری موبایل

یک سیستم متوسط برای نرم افزار جوابگو خواهد بود اما اگر بخواهید بدون مشکل با لپ تاپ یا کامپیوترتان کار کنید سعی کنید از مشخصاتی که در زیر نوشته ام پایین تر نباشد

 • سی پی یو: Intel Core i5 9400f
 • حافظه رم: 16GB DDR4
 • هارد: 128GB SSD
 • هارد: 1TB HDD
 • سیستم عامل: ۶۴ بیتی ویندوز ۱۰ نسخه ۱۸۰۳ یا بالاتر
 • کارت گرافیک: NVIDIA 2GB

با تهیه یک سیستم با این مشخصات می توانید بسیاری از خدمات نرم افزار اعم از فلش کردن، حذف قفل FRP، حذف قفل صفحه و… را انجام دهید. قیمت همچین دستگاهی بین 30 تا 50 میلیون متغیر است. اگر تمکن مالی برای خرید یک لپتاپ نو ندارید می توانید یک مدل استوک تهیه کنید که با همین مشخصات 10 تا 20 میلیون تومان ارزان تر خواهد بود.

دانگل و باکس های مورد نیاز

تعداد باکس و دانگل هایی که تا اکنون تولید شده از 1000 عدد هم بیشتر می شود بنابراین باید در انتخاب آنها دقت به خرج دهیم تا با کمترین قیمت بیشترین کارایی را داشته باشیم. همچنین ساپورت بعضی از دانگل ها تا مدت زمان محدودی است و اگر استفاده کافی از آن نبرید بعد از مدتی دیگر آپدیت دریافت نمی کند و مجبور به کنار گذاشتن آن خواهید شد.

باکس های مورد نیاز
 1. miracle قیمت حدودی 3 میلیون تومان
 2. octopus pro قیمت حدودی 9 میلیون تومان
 3. z3x قیمت حدودی 3 میلیون تومان
دانگل مورد نیاز
 1. chimera قیمت حدودی 3 میلیون تومان
 2. gsd pro قیمت حدودی 2 میلیون تومان

قیمت های نوشته شده با محاسبه میانگین نرخ بازار وارد شده است. شرکت فیکس فونر در حال حاضر خدمات فروش باکس و دانگل را ندارد.
با یک محاسبه کلی می توان گفت که برای استارت نرم افزار موبایل رقمی معادل 40 میلیون تومان مورد نیاز است. البته می توان با تهیه چند مورد از این باکس و دانگل ها شروع به کار کرد و با گذشت زمان ابزار خود را تکمیل نمود.

سخت افزار

اما به بررسی گرایش پولسازتر یعنی سخت افزار می پردازیم. تعمیرات سخت افزاری یکسری معایبی دارد که باید در کنار مزایای آن در نظر گرفته شوند. به عنوان مثال دود ناشی از لحیم کاری برای سلامت مضر است، یا خم کردن طولانی مدت کمر و قوس دادن به گردن ممکن است در دراز مدت منجر به بروز مشکلاتی شود

مزیا
 • درآمد خوب
 • تعداد متقاضی بیشتر
 • پرستیژ بالا
معایب
 • دود ناشی از لحیم کاری
 • دیسک گردن
 • امکن خسارت و ضرر میلیونی
 • تعداد تعمیرکار زیاد

اما اینکه بگوییم با وجود تعمیرکاران زیادی که تعمیرات سخت افزاری انجام می دهند جا برای افراد جدید تنگ شده است مطلبی نادرست است، بازار موبایل ایران همواره به تعمیرکاران متخصص نیاز دارد و اگر بتوانید دانش خود را به روز نگه دارید قادر خواهید بود به راحتی رقیبان خود را پشت سر بگذارید. یادگیری قلق های تخصصی می تواند شما را چد پله از بقیه جلو بیندازد؛ مخصوصا در گوشی های کنونی که همواره ایراد شایعی پیدا می کنند و هر که زودتر بتواند به نحوه رفع عیب آن دست پیدا کند درآمدی چند صد میلیونی را به جیب خواهد زد.

ابزار لازم برای سخت افزار

ابزار های ضروی در بخش سخت افزار به دو قسمت وسایل زیر یک میلیون، و ابزارهای مهم که قیمتی بیشتر از 1 میلیون دارند تقسیم می شود. برخی از این خرده وسایل ها عبارت اند از: پنس، پیچ گوشتی، سیم قلع، شابلون و..

اما مهم ترین ابزارها معمولا اینها هستند

 • هیتر
 • هویه
 • منبع تغذیه
 • لوپ
 • سپراتور
 • مولتی متر

مدل و قیمت های این ابزارها در انواع مختلفی وجود دارد. تجربه نشان داده که خرید ابزار بی کیفیت ثمر بخش نخواهد بود، سعی کنید حدالمقدور از ابزارهای خوب و رنج قیمت متوسط استفاده کنید تا مجبور به 2 بار خرید نشوید.

هرکدام از وسایل ها باید یک حداقل هایی را داشته باشند تا بتوان برای مدت طولانی از آنها استفاده کرد.

سپراتور: قیمت سپراتور در بازار رقمی بین 1.5 تا 3 میلیون می باشد. در خرید سپراتور به قابلیت مکش و تعویض گلس آن توجه کنید.

لوپ: بهترین لوپ باید کیفیت دید مناسبی را به شما بدهد و همچنین امکان زوم و چرخش آن به سمت بالا و پایین مهیا باشد. همچین لوپی تقریبا 7 میلیون می باشد. لوپ های با قیمت بالاتر امکان چرخش به سمت چپ و راست با بازوی متحرک خود و وصل کردن به مانیتور دارند که می تواند جلوه زیبایی به مغازه شما دهد. همچنین با قرار دادن مانیتور در معرض دید مردم می توانید مشتریان بیشتری را جذب کنید.

هیتر‌: مهم ترین وسیله تعمیرات هیتر است و آن هم به دلیل دقت حرارت آن می باشد. اگر تا به حال اقدام به ریبال آی سی کرده اید می دانید که تنظیم کردن هیتر بر روی دما و باد مناسب از اهمیت بالایی برخوردار می باشد؛ زیرا زمانی که به منطقه خطر حرارت زیادی وارد کنید گوشی به احتمال زیاد خاموش می شود. برای اینکه این اتفاق برای شما رخ ندهد حتما یک هیتر با قابلیت کالیبره بخرید. هیترهای برند Sugon از کیفیت خوبی برخوردار می باشند، قیمت تقریبی آن 6 تا 7 میلیون است.

منبع تغذیه: در انتخاب منبع تغذیه به میزان ولتاژ و جریان آن توجه کنید. توصیه ما منبع 30 ولتی و جریان 5 آمپر است. از آنجایی که نقش منبع تغذیه در عیب یابی موبایل پراهمیت است سعی کنید مدلی را خریداری کنید که تا هزارم عدد را هم نشان دهد. در تعمیرات آیفون گاهی با تغییر یک هزارم عدد، ایراد به قسمت دیگری مربوط می شود.

هویه: اول از همه سعی کنید از خرید هیترهایی که خودشان هویه دارند خودداری کنید. دقت هویه نیز به مانند هیتر اهمیت دارد.

مولتی متر: قیمت های مولتی متر از 400 هزار تومان شروع می شود و تا چند میلیون ادامه دارد. یک مولتی متر معمولی برای شروع کافی می باشد.

یک راه دیگر برای درآمد زایی
حرفه تعمیرات موبایل خوشبختانه آنقدر پیشرفت کرده که شغل های متعددی را به دنبال خود وجود آورده است. برای مثال تعویض فلت و تاچ بعضی مدل ها را می توان تنها با داشتن یک سپراتور انجام داد. یعنی فقط با 2 میلیون تومان شما یک شغل پولساز را آغاز کرده اید، تنها کار دیگری که نیاز دارید پیدا کردن یک مغازه و اجاره میز تعمیرات است.

اشتراک گذاری:

5 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • یا علی
  مدونید خیلی عالی دست تان درد کند حاجی

  پاسخ
 • نظریات تان خیلی عالی بود

  پاسخ
 • خدایی دمتون گرم من هرچیزیو که بلدم تا الان از وبسایت شما یاد گرفتم چیزیو ازمون مخفی نمی کنین
  راستی میز کار خیلی قشنگ بود ?

  پاسخ
  • مدیر سایت
   29 مرداد 1401 4:57 ب.ظ

   خواهش میکنم، خوشحالم که مطالب سایت براتون مفید واقع شده.
   بله ابزار گرون قیمت که داشته باشی همه چیز رو خوشگل میکنه :=)

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست