دانلود phoneboard – برنامه شماتیک خوانی آیفون

دانلود برنامه نقشه خوانی phoneboard

phoneboard برنامه ای رایگان برای پیدا کردن مسیر های روی برد است که به شما می کند با کلیک کردن بر روی المان موردنظر تمام قطعه های منتهی به آن پیدا را کنید. حتی اگر نمیدانید قطعه ای که با آن سر و کار دارید چیست این برنامه اطلاعات آن را در اختیار شما قرار می دهد، البته کمی دانش نقشه خوانی هم لازم است.

آموزش نصب

نرم افزار را متناسب با سیستم عامل خود دانلود کنید و پس از انجام مراحل زیر نرم افزار را اجرا کنید.

نحوه نصب phoneboard

مراحل نصب phoneboard

آموزش نصب برنامه شماتیک

آموزش کار با برنامه

کار با فون برد نیازمند پیش نیاز خاصی نیست اما دانستن اندک اطلاعاتی از نقشه خوانی می تواند سودمند باشد.

هنگامی که شماتیک یک گوشی را باز می کنید المان هایی را با رنگ زرد مشاهده می کنید که نشان دهنده قطب مثبت قطعه یا پایه مثبت آی سی هستند، اگر روی یکی از اینها کلیک کنید آن پایه و تمام بخش های متصل به آن قرمز می شوند. در قسمت پایین 3 راهنما همراه با نام و شماره هایی را در جلوی آن مشاهده می کنید. این اطلاعات نام مداری قطعه + لاینی که قطعه در آن قرار گرفته است را به شما می گوید. برای اینکه بتوانید به کمک این اطلاعات اسم و کار قطعه مورد نظر را تشخیص دهید نیازمند تسلط بر الکترونیک موبایل هستید.

منوهای پایین نرم افزار PhoneboardPin Name: نام المان مود نظر را به شما می گوید. برای مثال پس از کلیک بر روی این پایه که تصویرش را در زیر مشاهده می کنید عدد C1100-2 را نشان می دهد، همانگونه که می دانیم حرف C نشان دهنده خازن در نقشه است.

عکس نقشه و شماتیک گوشیNet Name: در جلوی این عبارت ولتاژی که از المان عبور می کند نشان داده می شود. به عنوان مثال VCC-MAIN بیانگر ولتاژ مثبت باتری است که برای تغذیه مدارات به کار می رود.

In contact with sides: تا حالا شده پس از چندین ساعت اندازه گیری متوجه شوید پایه مورد نظر نه تنها با المان های کناری بلکه با المان های پشت برد نیز ارتباط دارد؟ فون برد کار را آسان کرده و ارتباط یا عدم ارتباط با قطعات پشت برد را به شما می گوید.

آموزش منوهای بالا

توضیح منوهای برنامه phoneboard

  1. مادربرد را به جهت های بالا، راست، چپ و پایین می چرخاند
  2. تنظیمات چرخش را ریست می کند
  3. اسلاید انتخاب شده را بزرگنمایی و کوچک نمایی می کند. هرچند که با غلتک موس هم می توانید این کار را انجام دهید.
  4. به زوم اولیه بر میگردد
  5. هر دو طرف نشان داده می شود
  6. تنها بخش B نشان داده می شود
  7. تنها بخش A نشان داده می شود
  8. با کلیک بر روی View می توانید تنظیم کنید که کدام پایه ها با رنگ خودشان نشان داده شود. همچنین امکان غیرفعال کردن نام قطعات را دارید.
  9. شماتیک: نحوه فعال کردن این بخش پایین تر توضیح داده شده است

تنظیمات برنامه

این تمام امکانات phoneboard نیست؛ زمانی که یک مدل را انتخاب کنید تصویر PCB را با چندین رنگ مختلف به شما نشان می دهد،، این رنگ ها مثبت یا منفی بودن پایه ها را مشخص می کند. فون برد بیشتر برای گوشی های آیفون کاربرد دارد.

About: در این قسمت می توانید اطلاعات برنامه، شبکه های اجتماعی و اسامی مترجمان را مشاهده کنید.

Setting: پس از گزینه تغییر زبان، Split Board را مشاهده می کنید که امکان تغییر عمودی یا افقی بودن تصویر مادربرد را مهیا می کند، اگر با حالت افقی PCB راحت نیستید میتوانید این گزینه را تغییر دهید.
رنگ پایه ها: پایه هایی که در برد هر گوشی وجود دارند به 3 بخش تقسیم می شوند:‌ 1- پایه مثبت 2- پایه زمین (منفی) 3- پایه بدون اتصال که برای استحکام بیشتر قطعه به کار می رود تا در حین ضربه آی سی دچار لحیم سردی نشود. یکی دیگر از کاربرد پایه های No Connection خنک نگه داشتن آی سی هایی است گه به طور مداوم در حال تبادل اطلاعات هستند مانند آی سی PF.

رنگ پیش فرض هر کدام از این پایه ها به ترتیب قرمز، خاکستری و آبی می باشد که با کلیک بر روی هر کدام امکان تغییر رنگ آن را دارید.

DarkMode: با فعال کردن این گزینه می توانید پس زمینه دیاگرام را به رنگ مشکی تغییر دهید.
دو گزینه بعدی را بدون تغییر فعال بگذارید.

Schematic: در تب شماتیک باید شماتیک های دانلود شده در فضای ذخیره سازی کامپیوتر را انتخاب کنید تا در صورت نیاز هر دو مدل منوال را در اختیار داشته باشید. دقت کنید که فایل های pdf را با برنامه های دیگری مثل پی دی اف خوان می توانید اجرا کنید اما با بارگذاری پی دی اف در phoneboard مانند تصویر زیر با کلیک بر روی هر المان جایگاه قطعه در شماتیک کناری نیز مشخص می شود و مسیرها را با دقت بیشتری می توانید بررسی کنید. (از این قابلیت فوق العاده به راحتی عبور نکنید. با یادگیری نقشه خوانی و ترکیب این دو، مهارت عیب یابی شما تا چند برابر بهبود می باید)

کاربرد برنامه فون برد

Changelog: آخرین تغییرات و نسخه های اضافه شده را می توانید در این تب مشاهده کنید.

برندهای پشتیانی شده

همانطور که اول مقاله توضیح دادیم این برنامه بیشتر برای مدل های آیفون توسعه داده شده و کمتر مدل سامسونگی را در آن مشاهده می کنید. هرچند که سری S سامسونگ، چندین مدل شیائومی و در بخش تبلت به شماتیک های آیپد نیز دسترسی دارید.

اشتراک گذاری:

نوشته قبلی
مهمترین آی سی های به کار رفته در موبایل

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست