اصطلاحات تخصصی تعمیرات موبایل

اصطلاحات تعمیرات موبایل

یادگیری اصطلاحات تعمیرات موبایل یکی از نکات اولیه و ضروی برای هر فردی است که به این حوزه گام نهاده و می خواهد حضوری موفق در این رشته را تجربه کند. این اصطلاحات نه تنها برای تعمیرکاران موبایل، بلکه برای کسانی که به هرنحوی سر و کارشان با یک گوشی خراب و مرکز تعمیرات موبایل خورده است مفید می باشد.

اصطلاحات پرکاربرد در تعمیرات گوشی

در ابتدا اصطلاحات پایه را به شما می آموزیم، در ادامه به معرفی مهمترین واژگانی که در تعمیرات به کارتان می آید خواهیم پرداخت.

 آی سی (IC)

به معنای مدار مجتمع (مجموعه ای از دیود ها و ترانزیستور ها است) که مخفف واژه انگلیسی Integrated circuit می باشد. برد موبایل دارای تعداد زیادی آی سی است که هرکدام کارایی متفاوتی دارد.

آی سی در موبایل

BGA

مخفف Ball Grid Arry می باشد. این اصطلاح برای آی سی هایی به کار می رود که پایه های آن به صورت توپ قلع در کف آنها قرار دارد. 90 درصد آیسی های موجود در موبایل دارای پایه های توپی هستند.

 ریبال (Reball)

پایه سازی مجدد و توپی کردن دوباره قلع و پایه های آی سی می باشد. ریبال زمانی انجام می شود که آی سی یا پایه های مورد نظرمان دچار لحیم سردی یا آبخوردگی شده است.

ریبال آی سی

ریسولد (Resold)

لحیم کاری مجدد و گرم کردن آی سی و چسباندن مجدد آن روی برد است. در فرایند ریسولد فقط به آی سی حرارت می دهیم و پایه سازی در کار نیست. یکی از کاربردهای ریسولد در عیب یابی برد است. هنگامی که میخواهیم از لحیم سردی سی پی یو مطمئن شویم می توانیم از این تکنیک استفاده کنیم، اگر بعد از حرارت دستگاه روشن شد یعنی سی پی یو دچار قلع مردگی شده و باید ریبال شود.

Nand

نام آیسی هارد در گوشی های اپل می باشد که به اسم های دیگری مانند آی سی Flash , Memory هم شناخته می شود (اگر با آی سی های گوشی آشنایی ندارید حتما مقاله انواع آی سی های موبایل را بخوانید)

آیسی nand و emmc

مدولاسیون

برای ارسال یک سیگنال مثل مکالمه یا پیام نیاز به یک سیگنال با قدرت حمل بالا داریم. سیگنال پیام خود به تنهایی توان و انرژی بالایی ندارد و به راحتی نویزهای خارجی روی آن اثر می گذارند و عملا نمی توانیم به مسافت های طولانی ارسالش کنیم، در نتیجه باید از یک حمل کننده (Carrier) که به آن سیگنال حامل هم می گویند استفاده کنیم و پیام را توسط ماژول RF روی آن سوار کنیم. بعد از انجام این فرایند قادر به ارسال آن هستیم.

دمدولاسیون

تمام کارهایی که در مدولاسیون گفته شد را در نظر بگیرید، حال برعکس آن را انجام دهید: در این حالت با انجام فرآیندهایی سیگنال پیام از سیگنال حامل پیاده می شود. بعد از آن است که می توانیم سیگنال پیام را بصورت صوتی یا دیجیتالی بر روی تلفن خود مشاهده کنیم.

پروتوکول های ارتباطی

آی سی ها برای ارتباط برقرار کردن نیاز به تعامل با هم و صحبت کردن دارند.ارتباط قطعات الکترونیکی دقیقا مانند ارتباط بین انسان ها است، برای اینکه این ارتباط برقرار شود لازم است هر دو طرف به یک زبان صحبت کنند. در الکترونیک به این زبان ها پروتوکول های ارتباطی گفته می شود.

کابل تایپ سی (Type C) و میکرو

با آمدن گوشی های جدید و نیاز بازار برای سرعت بیشتر در شارژ شدن گوشی ها، کابل های جدید با شکل ظاهری بزرگتر رونمایی شدند که علاوه بر قابلیت فست شارژ، سرعت انتقال اطلاعات را تا حدود 3 برابر افزایش دادند.

کابل تایپ سی و میکرو

جریان الکتریکی

در تعریف تئوری و کتابی آن به این صورت آمده است: به مقدار بار جابجا شده در واحد زمان جریان الکتریکی گفته می شود. اما این تعریف برای یک تعمیرکار موبایل کافی نیست. فرض کنید رشته ای از دومینو ها را در کنار هم قرار داده اید، برای این که این دومینو شروع به حرکت کند نیاز به یک محرک یا هل دهنده دارید، در الکترونیک موبایل این محرک را ولتاژ و دومینو را جریان الکتریکی می نامند.

جریان الکتریکی دقیقا همان چیزی است که ما در اولین مراحل عیب یابی گوشی به کمک دستگاه منبع تغدیه شروع به اندازه گیری مقدار آن می کنیم.

مقاومت الکتریکی

همه اجسام از جمله المان های به کار رفته بر روی برد گوشی در برابر عبور جریان الکتریکی از خود مقاومت نشان می دهند، به عبارتی جریان الکتریکی برای عبور از بعضی از اجسام به نیروی بیشتری نیاز دارد که به این خاصیت مقاومت الکتریکی گفته می شود. واحد اندازه گیری مقاومت اهم می باشد و با حرف یونانی امگا Ω نمایش داده می شود و معادل انگلیسی آن واژه Resistor بوده که در نقشه ها به اختصار با حرف R نشان می دهند.

ولتاژ الکتریکی

مثالی که از دومینو و یک محرک برایتان زدم را یادتان است؟ در گوشی موبایل این محرک توسط باتری ایجاد می شود و ولتاژ (Voltage) مورد نظر قطعات موبایل را تامین می کند. حرف V معرف آن در نقشه و مدارات گوشی می باشد.

جریان AC: این نوع را جریان متناوب می نامند چرا که در طول مسیر خود با تغییر جهت همراه است. همین برقی که از پریز خانه خود می گیرید نیز از نوع AC می باشد.

جریان DC: اما در سیستم موبایل نوعی دیگر از جریان به نام دی سی (Direct Current) داریم. در جریان مستقیم الکترون ها در یک جهت به طرف جلو حرکت می کنند و مسیر برگشتی در کار نیست. در جریان DC باتری به عنوان منبع ما تولید انرژیِ می کند.

مدار اتصال کوتاه

جریان همیشه آسان ترین مسیر را برای عبور خود انتخاب می کند، زمانی که برد گوشی دچار آبخوردگی می شود یکی از شایع ترین حالاتی است که جریان از مسیر دیگری عبور می کند(این مورد بخاطر ساختار شیمیایی آب و واکنش پذیر تر بودن آن می باشد.) در عکس پایین به خوبی این حالت توضیح داده شده است.

مدار باز و بسته در اثر آبخوردگی

اتصال سری

ما در برد موبایل به طور کلی دو مدار مختلف داریم: 1- اتصال سری 2- اتصال موازی. اتصال سری همانگونه که از نامش پیداست قطعات به صورت پشت سرهم و سریالی به یکدیگر متصل می شوند و جریان عبوری از آن یکسان است. در این نوع از مدار به دلیل اینکه هر قطعه ولتاژ مورد نظر خود را از المان قبلی می گیرد، نمی توان هیچ قطعه ای را از مدار حذف نمود. یکی دیگر از ویژگی های آن یکسان بودن مجموع ولتاژ هر المان با ولتاژ منبع آن است.

اتصال موازی

در اتصال موازی ولتاژ قطعات به صورت پشت سر هم نیستند و در صورت خرابی یک قطعه موازی در مدار ممکن است خرابی رخ ندهد، به همین علت است که در برخی موارد می توانیم قطعاتی مثل خازن که اغلب به صورت موازی بر روی برد نصب شده اند را حدف کنیم.

زمین (Ground)

پایه منفی است که اضافات ولتاژ و جریان را به زمین منتقل می کند. برای تحلیل و اندازه گیری کمیتی مثل ولتاژ نیاز به یک مرجع جهت مقایسه منبع یا باتری مان داریم (مثل زمانی که برای جریان کشی بایستی یکی از پروب هایمان حتما به منفی برد وصل باشد)، در الکترونیک به این مرجع مقایسه، زمین می گویند.

کمی تخصصی تر شویم

جریان کشی

منبع تغذیه گوشی

یکی از اولین تست هایی است که تعمیرکار در مواجهه با گوشی خراب انجام می دهد. میزان جریان کشیده شده یک گوشی سالم با گوشی آسیب دیده متفاوت است و برای تست صحیح این پارامتر نیاز است که جریان گوشی سالم مشابه آن را داشته باشیم. شاید بگویید که تعداد مدل های هر برند به بیش از صد عدد می رسد و انجام این کار غیر ممکن است، اما باید بدانید جریانی که هر گوشی به هنگام پاور می کشد بستگی به سی پی یو آن دارد. بنابراین با آشنایی با انواع CPU و تشخیص آن در گوشی می توانید تمام مدل ها را در چند طبقه خاص تقسیم کنید.

سرویس گوشی

وقتی برد گوشی در اثر آب خوردگی سولفاته می شود و یا مایعات و عوامل دیگر مثل خاک، برد را دچار اختلال می کنند عمل سرویس گوشی را انجام می دهیم. اگر میزان آبخوردگی برد کم بود می توانیم با مسواک و تینر مخصوص موبایل (تینر ده هزار) برد را شستشو دهیم. اما اگر میزان آن زیاد بود، مثلا موبایل در یک بشکه گازوئیلی افتاده بود شستشوی آن با مسواک کار سختی است و مجبور می شوید از دستگاه اولتراسونیک کمک بگیرید. اولتراسونک با لرزش های فرکانسی خود تمام آلودگی های موجود بر روی برد را از بین می برد.

OL

به معنای Open Line یا مدار باز است. یعنی دو سر آن به جایی وصل نمی شود. در مقاله قطعات smd موبایل به کاربرد آن در تست و اندازه گیری المان ها پرداخته ایم.

تفاوت Rom و Ram

Rom: حافظه پایدار و بلند مدت گوشی است که در آیسی مموری ذخیره می شود. در واقع اطلاعات برای همیشه در حافظه داخلی می ماند مگر به وسیله خود شخص، ضربه یا عوامل دیگری مانند ویروس پاک شود.

Ram: اطلاعات در حافظه رم پایدار نیستند و به جهت افزایش راندمان و سرعت عملکرد گوشی کاربرد دارند. مثلا فرض کنید چندین برنامه را باز کرده و در پس زمینه نگه داشته اید. این اطلاعات در ram تا زمانیکه شما لیست برنامه هایتان را خالی نکنید باقی می ماند همچنین با خاموش کردن گوشی دیتای رم صفر خواهد شد. به همین دلیل است که در گوشی های قدیمی تر با توجه به قدرت پایین رم آنها بهتر بود چندین برنامه را همزمان باز نگذاریم.

در این مقاله سعی کردیم مهمترین اصطلاحات انگلیسی که در تعمیرات موبایل کاربرد دارند را برای شما تشریح کنیم. اگر فکر می کنید این مطلب می تواند غنی تر شود حتما در بخش نظرات ایده های خود را با ما در میان بگذارید.

نوشته مرتبط: اصطلاحات تعمیرات نرم افزاری موبایل

اشتراک گذاری:

نوشتهٔ بعدی
قطعات به کار رفته در موبایل + عکس
نوشته قبلی
یادگیری الکترونیک موبایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست