آموزش ریبال آی سی

آموزش ریبال آیسی

ریبال آی سی یک مهارت تخصصی و ضرروی برای تعمیرکاران می باشد اگر تا کنون موفق به پایه سازی صحیح یک چیپ نشده اید و می خواهید رازهای پایه سازی بدون اشتباه را یاد بگیرید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

در شروع مقاله ابتدا ابزار و وسایل لازم را لیست می کنیم سپس هر کدام را به صورت مفصل توضیح خواهیم داد.

ابزار لازم برای ریبال صحیح آی سی

  • خمیر قلع 183 درجه
  • شابلون فابریک (پیشنهادی 3 بعدی)
  • کاردک یا اسپاتول برای کشیدن خمیرقلع
  • گیره یا پنس برای نگه داشتن ای سی
  • هیتر کالیبره
  • دمای مناسب (بستگی به نوع و مدل هیتر شما دارد)

تفاوت شابلون سه بعدی و همه کاره

چگونه آی سی  را از روی برد جدا کنم

برای اینکه بتوایند آی سی موردنظرتان را به درستی از روی برد بلند کنید، به چند پارامتر نیاز دارید
اول اینکه به قطعات اطراف توجه کنید. اگر آیسی تان در منطقه خطر بود (مثل تغذیه آیفون که پشت سی پی یو قرار دارد) باید قطعه های حساس را عایق بندی کنید. برای این کار می توانید از فویل آلومینیومی یا سکه استفاده کنید. چیزی که اهمیت دارد خنگ نگه داشتن قطعات حساس است.

از روغن فلکس استفاده کنید

برای سرعت بخشیدن به ذوب پایه ها از روغن کمک بگیرید. لازم نیست مقدار زیادی فلکس روی آن خالی کنید، مقداری که با یک هیت کوچک همه پایه ها را پوشش دهد کافی است. بهترین روغن فلکس های بازار AMTECH و مکانیک هستند البته توجه کنید مدل های تقلبی در بازار بسیار یافت می شود و بهتر است که از یک فروشگاه معتبر خریداری کنید.

دمای هیتر را تنظیم کنید

این سوال خیلی از ما پرسیده شده که دمای برداشتن آی سی باید چقدر باشد. جواب این سوال در دو کلمه خلاصه می شود: “بستگی دارد”

همانطور که بالاتر توضیح دهم هرچقدر که در اطراف چیپ قطعات حساس وجود داشته باشد سرعت کار ما نیز باید بیشتر شود. پس فهمیدیم که برای سریع تر شدن کار در این نواحی می توانیم از دمای بالاتری استفاده کنیم.

معمولا رنج دمایی که استفاده می شود از 320 تا 430 درجه می باشد، دمایی بیشتر از این به هیچ عنوان توصیه نمی شود!

چطور هیتر را کالیبره کنیم

در واقع کالیبره کردن کردن هیتر یک موضوع تخصصی است. هر تعمیرکار موبایلی که می خواهد برای اولین بار یک آیسی را ریبال کند با این مشکل مواجه خواهد شد که دمای هیتر من دقیقا باید روی چه عدی باشد تا شابلونم تاب برندارد و در سریعترین زمان ممکن ریبالم را انجام دهم.

برای این کار به یک مولتی متر که دماسنج داشته باشد نیاز دارید، مولتی متر را روی رنج دما بگذارید و با هیتر از فاصله یک سانتی متری حرارت دهید. اگر تفاوت عدد نشان داده شده توسط مولتی متر با صفحه هیتر بیشتر از 10 درجه بود هیتر شما نیازبه کالیبره کردن دارد. اول از هرچیز لازم است بدانید که تنها راه تنظیم کردن هیترهای ساده و قدیمی مثل quick 700 پیدا کردن قلق آن است. اما در هیترهای جدیدتر قابلیت کالیبره کردن در آن تعبیه شده است؛ بدین منظور دو کانال 1 و 3 را با هم به مدت چند ثانیه نگه دارید، می بینید که ال سی دی در حال چشمک زدن است این یعنی هیتر در حالت کالیبره قرار دارد. دمایی که مولتی متر به شما نشان داد را با تغییر ولوم هیتر تنظیم کنید و سپس کانال 2 را فشار دهید. تبریک می گویم هیتر شما کالیبره است.

ابتدا روی برد اوراقی کار کنید

هیچ تعمیرکاری از همان اول موفق نشده که همه مدل آیسی را تعویض کند، بنابراین صبور باشید و با کار بر روی بردهای خراب شروع کنید
دو مدل چیپ بر روی برد موبایل داریم، نوع اول معمولی و نوع دوم چسبی است. تعویض ایسی چسبی همانطور که از نامش پیداست زمان و دقت بیشتری می طلبد.
یک ایسی معمولی مثل کدک (codec) را در نظر بگیرید، ابتدا بدون هیچ گونه حساسیتی شروع به کندن آن کنید. ببینید اصلا قلق آن چگونه است، تقریبا چقدر زمان می برد و بعد از چند مدت پایه های ما تقریبا شل شده اند.

حال که یک ذهنیت کلی نسبت به تعویض آیسی پیدا کردید این بار سختگیرانه تر کار کنید. با یک ساعت دستی یا موبایل کرنومتر بگیرید تا زمان از دستتان در نرود.
به میزان کافی روغن فلکس روی آن بریزید. سپس با یک دست هیتر و با دست دیگر پنس را در کنار ایسی نگه دارید. هر چند ثانیه یکبار ضربه ای به آن بزنید تا به حین شل شدن پایه ها سریعا IC را از روی برد بردارید.

  1. نکته مهم: هیتر را در فاصله مناسبی با برد تنظیم کنید. 2 تا 4 سانتی متر فاصله، کافی می باشد.
  2. نکته دوم: به هیچ عنوان هیتر را در یک مکان ثابت نگه ندارید، بلکه به صورت دورانی حرارت هیتر را در همه نقاط آن پخش کنید و به محض غل غل کردن روغن و شل شدن ایسی جدایش کنید.

ریبال یا شابلون کردن آی سی چیست

همانگونه که در مقاله اصطلاحات تعمیرات موبایل توضیح دادیم ریبال در اصطلاح به معنای “دوباره توپی کردن” چیپ های BGA و BGY می باشد. ریبال زمانی انجام می شود که پایه های چیپ مورد نظر ما دچار لحیم سردی شده است.

قبل و بعد از ریبال آی سی

اولین گام برای ریبال صحیح ایسی، اطمینان از تمیز بودن شابلون و نبود گرد و غبار روی آن است. محیط اغلب تعمیرگاه ها به علت رفت و آمد زیادی که دارند موجب نشست ذرات هوا بر روی ابزار و وسایل تعمیراتی می شود. برای اینکه حین کار کثیفی زیر آن ننشیند، دو طرف شابلون را با مسواک و تینر مفصلا شست و شو دهید.  سعی کنید برای این کار از تینر ده هزار استفاده کنید.

مراحل ریبال

1- ابتدا به وسیله دستگاه هیتر و آموزش نحوه برداشتن آی سی که در بالاتر گفتیم، آن را بدون کندن پایه از روی برد جدا کنید

در این مرحله باید کف برد و آیسی مان را از وجود هرگونه چسب و قلع اضافی پاک کنیم. مقداری روغن فلکس روی ایسی بریزید سپس با هویه به آرامی با چسب ها بازی کنید تا حالت چسبندگی و محکم خود را از دست بدهند. سعی کنید این مرحله از یک دقیقه بیشتر نشود. اکنون با کمک سیم قلع کش به حذف کامل چسب و قلع ها می پردازیم.

اگر مهارت دست به ابزارتان خوب است می توانید از هیتر کمک بگیرید. در غیر اینصورت ریسک نکنید و با همان هویه کار خود را پیش ببرید.

نکته مهم در کار با قلع کش

سعی کنید ابتدا سیم قلع کش را به روغن فلکس آغشته کنید تا هنگام کشیدن بر روی چیپ ریس ریس نشود. همانطور که می دانید ما دو دست بیشتر نداریم :=) بنابراین آیسی را با گیره محکم کنید تا هنگام کار جا به جا نشود. در مرحله بعدی سیم قلع کش را با یک دست روی آیسی قرار دهید و با دست دیگر هویه را روی آن تنظیم کنید. بعد از چند ثانیه که احساس کردید سیم قلع کش داغ شده و آماده جذب قلع می باشد به آرامی دست خود را بچرخانید تا همه قسمت های آی سی خالی از قلع شود.

نکته مهم: اگر دیدید سیم به آسانی لیز نمی خورد به هیچ وجه زور اضافی وارد نکنید، بلکه با کمک روغن بیشتر سطح را لغزنده کنید تا بدون نیاز به فشار خودش جا به جا شود.
دقت کنید که وجود هرگونه ماده اضافی عمل ریبال شما را دشوارتر میکند، بنابراین حوصله به خرج دهید و از تمیزی آی سی تان مطمئن شوید.

همین مراحل را برای پایه های روی برد نیز انجام دهید

اگر پایه ای کنده شد چه کنم؟

بعضی اوقات هستند که هر چقدر با ظرافت و دقت هم کار کنیم باز هم پایه ای مهم مثل دیتا از روی آن کنده می شود. اگر دچار این شرایط شدید باید بگویم که کار خود را حسابی سخت کرده اید. اما کار نشد ندارد. تنها کاری که شما باید انجام دهید پیدا کردن لاین آن پایه کنده شده است. آی سی را زیر لوپ بگذارید و مسیر قبل از آن را پیدا کنید سپس با کمک سیم نازک مسی و مهارت خود پایه را احیا کنید.

شابلون یا ریبال کردن

به مهم ترین مرحله ریبال خوش آمدید، قبل از اینکه بخواهم این مرحله را به صورت کامل توضیح دهم، بگذارید شما را با مشکلاتی که در حین ریبال ممکن است بر بخورید آشنا کنم.

1- قرار نگرفتن دقیق شابلون روی چیپ

همانطور که قبلا دیده اید پایه ها بسیار ریز هستند و باید تا جای ممکن سوراخ های شابلون را به طور دقیق روی آنها تنظیم کرد

2- تاب برداشتن شابلون

این مورد هم یکی از دیگر اشتباهاتی است که تعمیرکارهای تازه کار مرتکب آن می شوند. اگر شما هم از خراب کردن وسایل تعمیراتی خود خسته شده اید در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

با کمک دستمال یا چسب دو طرفه ایسی را بر روی میز ثابت کنید. سپس ورق شابلونی خود را روی آن قرار دهید. متاسفانه تا آنجایی که من میدانم چشم انسان قابلیت زوم ندارد بنابراین حتما از یک لوپ مناسب استفاده کنید. بعد از اینکه از قرارگرفتن صحیح ورق بر روی چیپ و تک تک پایه ها مطمئن شدید با کاردک مخصوص خمیر قلع را بروی آن بکشید، به گونه ای که تمام سوراخ ها را پرکند. خساست به خرج ندهید شابلون شما نباید هیچ گونه سوراخ خالی یا نصفه ای داشته باشد. حال اضافه های خمیر را با دستمال پاک کنید.

  • خمیرها خود دارای مقداری روغن فلکس می باشند اما برای تسریع روند کار و قرارگرفتن قلع ها در جای خود می توانیم مقداری روغن روی آن بریزیم
  • هنگام استفاده از خمیر قلع مطمئن شوید که کاملا خشک است و به صورت مایع جاری نشود. همچنین قلع شما نباید سفت شده باشد. استفاده از خمیرهای سفت و تاریخ گذشته، به هیچ وجه توصیه نمی شود!!

در ویدئوی زیر به طور عملی ریبال cpu دو طبقه گوشی های a50 و a51 را یاد می گیرید

دمای هیتر را تنظیم کنید

برای توپی کردن پایه های روی آیسی نیاز به حرارت بالایی نداریم. با دمای 250 درجه از گوشه های شابلون شروع به هیت دادن کنید، با نقره ای شدن اولین پایه ها دستتان را جلوتر ببرید تا تمامشان یکدست توپی شوند.

کار ما تقریبا تمام است اما برای اینکه از قرار گرفتن پایه ها در جای خود مطمئن شویم، مقداری فلکس میزنیم سپس در حد 5 ثانیه روی آن هیت میگریم تا فرایند ریبال ما به زیبایی انجام شود.

یک ترفندی که می توانید انجام دهید افزایش پلکانی درجه حرارت است، با انجام این کار شابلون و ای سی دچار تغییر ناگهانی دما نمی شوند و دمای همه نقاط به آرامی بالا می رود.

مرحله آخر: قرار دادن ای سی روی برد

باز هم دست به دامن فلکس دوست داشتنی می شویم. مقداری روغن بر روی کف برد بریزید، چیپ را روی آن قرار دهید و با همان دمایی که ایسی را کندید، آن را روی برد محکم کنید. سپس با همان ترفند تکان دادن ایسی از ذوب شدن پایه ها مطمئن شوید و حرارت را متوقف کنید.

در نهایت چند لحظه ای به برد مهلت دهید تا سرد شود یا اینکه با پنبه و تینر آن را خنک کنید. تبریک می گویم مراحل تعویض آی سی گوشی شما با موفقیت به پایان رسید.

امیدوارم از این آموزش استفاده لازم را ببرید

آیا می توان بدون شابلون ریبال کرد؟

این سوال برای افراد زیادی پیش آمده که آیا امکان ریبال آیسی بدون شابلون هست یا خیر. ویدئوی زیر را ببینید تا با نحوه پایه سازی ای سی بدون شابلون آشنا شوید.

 کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم شیوه تعویض آیسی های معمولی را به طور کامل آموزش می دهیم. اگر سوالی دارید می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید.

**مهم**: لطفا هزینه این آموزش را بپردازید
برای نوشتن این مقاله دوره های آموزشی گران قیمتی را گذراندم، برای اینکه بتوانم تجربیاتم را با شما به اشتراک بگذارم با تعمیرکارهای زیادی مشورت کردم
و نکاتی که در این مقاله گفتم حاصل تجربیات 5 ساله بنده هست، با رعایت ترفندهای بالا شما قادر هستید چیپ های سختی مثل سی پی یوهای دو طبقه رو به راحتی ریبال کنید. لطفا اگر از این مقاله استفاده کردید لینک این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. بیاییم با انجام این کار فرهنگ حمایت از نویسنده رو در ایران جا بیندازیم

منابع

اشتراک گذاری:

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست