بهترین روش تعویض سوکت شارژ گوشی

آموزش تعویض سوکت شارژ موبایل

اگر موبایلتان با مشکل کندی یا عدم شارژ مواجه است یکی از دلایل آن می تواند خرابی سوکت شارژ باشد. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا نحوه رفع مشکل پورت شارژ گوشی مدل های مختلف مانند سامسونگ را یاد بگیرید.

چطور بفهمیم سوکت شارژ خراب شده است؟

برای این که مطمئن شوید سوکت خراب است و مشکل از جای دیگری نیست بررسی کنید که اجسام خارجی مثل خاک یا آب روی گوشی نریخته باشد. اگر ناخواسته این کار را انجام داده اید لازم است که برد را از فرم گوشی جدا کنید.

توجه: در صورتیکه در این زمنیه مهارتی ندارید از باز کردن گوشی توسط خودتان خودداری کنید، چرا که این کار مهارت بالایی می طلبد و ممکن است به گوشی آسیب بزنید.

در زمینه تعمیرات موبایل خیلی رک باید گفت که بررسی اتصالات پورت و تشخیص خرابی آن نیازمند تخصص و تجربه بالایی می باشد. اما اگر مطمئن هستید که سوکت گوشیتان به خاطر کثیف بودن دچار اختلال شده،  ویدئوی زیر را تماشا کنید شاید برایتان مفید باشد.

 

اما به سراغ تعمیرکاران موبایل می رویم. یکی از اولین و شاید ساده ترین کارها در تعمیرات همین عوض کردن قطعات ساده مثل سوکت می باشد، اگر تجربه کافی ندارید از اینجا به بعد را با دقت بخوانید چون که قرار است بعد از مطالعه این مقاله به تسلط بالایی در تعویض پورت شارژ‌ برسید.

مرحله اول:‌ برد را از فرم جدا کنید

مدل گوشی تان چیست؟ اپلیکیشن یوتیوب را باز کنید و عبارت نحوه باز کردن گوشی + مدل گوشی را به زبان انگلیسی سرچ کنید. برای مثال فرض کنید من A50 سامسونگ دارم، عبارت سرچ من باید این گونه باشد:

How to dissassemble Galaxy A50 یا Samsung A50 Disassembly

با کمک فیلم با احتیاط مراحل باز کردن گوشی را پیش ببرید. بعد از اینکه توانستید برد را به صورت کامل جدا کنید سیم های اضافی و دست و پاگیر مانند سیم آنتن را هم جدا کنید تا در حین کار آسیب نبیند. توجه کنید که بعضی از گوشی ها مانند عکس زیر دو برد مجزا دارند که یکی برای شارژ و دیگری مادربرد است. برای تعویض سوکت لازم است کیت شارژ را جدا کنید.

تعویض سوکت شارژ‌ تایپ سی

جدا کردن سوکت خراب

سخت ترین مرحله کار برای مبتدیان اینجاست. اتصال سوکت به برد به کمک پایه های قلع انجام می گیرد. بنابراین با فشار نمی توانید سوکت را به درستی از روی برد بکنید. صبور باشید تا درجه حرارت قلع ها به اندازه کافی برسد و پایه ها شروع به ذوب شدن کنند. چه برای کندن آن و همچنین برای جاگذاری قطعه جدید می توانید از یکی از دو دستگاه هیتر یا هویه کمک بگیرید. تعویض به کمک هویه ممکن است کمی زمان بر شود اما نتیجه کار و طول عمر قطعه جدید به دلیل عدم رسیدن حرارت به آن قطعا بیشتر خواهد بود. بنابراین اگر تازه کار هستید سعی کنید با هویه کار خود را جلو ببرید.

رایگان:‌ دانلود کتاب تعمیرات موبایل

1- تعویض سوکت شارژ‌ با هیتر

سریع ترین روش برای تعویض پورت شارژ‌ کمک گرفتن از هیتر است. کمی روغن فلکس بزنید به گونه ای که تمام پایه ها پوشانده شوند. دمای هیتر را روی 320 تا 370 درجه تنظم کنید. ( دمای بیشتر از این به هیچ عنوان توصیه نمی شود). اگر قطعه ای در آن طرف برد نیست می توانید از پشت برد به آن حرارت دهید. در صورت وجود قطعه حساس به صورت مستقیم به سوکت حرارت دهید. حدود سی ثانیه صبر کنید تا قلع ها داغ شوند. هنگامی که احساس کردید رنگ پایه ها در حال شفاف شدن است یعنی قلع به درجه حرارت خود رسیده. با کمک پنس دو طرف سوکت را بگیرید، بدون هیچ گونه زور اضافی به طرف بالا بکشید و در نهایت از برد جدایش کنید.

احیا سازی پایه های قلع مرده

حالا زمان تمیزکاری و حذف قلع های مصرف گذشته است. سیم قلع کش خود را بردارید و با هویه همه قلع پایه ها را بکشید. حواستان باشد که فشار زیادی وارد نکنید اگر پایه ولتاژ یا دیتای شما قطع شود به دردسر خواهید افتاد، البته این برای کسانی است که نقشه خوانی موبایل را بلد نیستند و نمی تواند اتصالات برد را خوبی شناسایی کنند. یک مسواک را به تینر مخصوص تعمیرات (معمولا تینر 10000 استفاده می شود) آغشته کنید، پایه ها به خصوص جاهایی که فلکس ذوب شده است را تمیز کنید. اگر فلکس بر روی برد بماند بعدها ممکن است موجب اتصالی و عدم کارکرد صحیح شارژ بشود.
بعد از اطمینان از تمیزی برد دوباره روی پایه ها فلکس بریزید، سپس با کمک هویه و سیم قلع پایه های اتصال را احیا کنید. میزان قلعی که میزنید نباید آنقدر زیاد باشد که مانع نشستن صحیح سوکت نو شود.

 

قرار دادن سوکت جدید

سوکت جدیدی که خریداری کرده اید را برعکس کنید، پایه هایی که مشاهده می کنید به رنگ زرد هستند. در روند تعمیرات سرعت همیشه یک معیار بسیار مهم است. برای اینکه بتوانیم در کمترین زمان ممکن سوکت را روی برد جای دهیم می توانیم این پایه های زرد رنگ را با کمک فلکس و قلع دوست داشتنی قلع آلود می کنیم تا اتصال پایه ها سریع تر انجام شود. سوکت را آماده با پنس در دست بگیرید، با کمک دست دیگرتان با همان دمای قبلی شروع به گرم کردن پایه ها کنید. زمانی که احساس کردید محل های اتصال ذوب شدند سوکت جدید را سر جایش قرار دهید. هیتر را دور نگه دارید و با پنس چند ثانیه ای به طرف پایین فشار دهید تا به صورت دقیق به پایه ها متصل شود.

اتصال پایه ها و محکم کردن

حالا برای اینکه اتصال پایه های شارژ و پایه های نگه دارنده قطع نشود باز هم به وسیله فلکس و سیم قلع اتصال پایه ها را محکم تر کنید. اشتباهی که خیلی از مبتدیان انجام می دهند این است که با ناشی کاری پایه های مثبت منفی یا دیتا را به همدیگر متصل می کنند. اگر این پایه ها جدا نباشند گوشی شارژ نمی شود. بنابراین برد را زیر لوپ بگیرید و با دقت پایه های اصلی را ترمیم کنید.

رایگان:‌ آموزش تعمیرات موبایل

2- تعویض سوکت شارژ با هویه

معمولا کسانی که روی تمیزی کار و کیفیت نهایی تعمیرشان حساس هستند با هویه سوکت را عوض می کنند. تعویض پورت با کمک هویه چندان سخت نیست اما باز هم باید مراقب بود که با یک لیز خوردن دست ممکن است چندین قطعه را از برد بکنید. مراحل انجام کار:

  1. یک سیم قلع کش به طول چندسانتی متر جدا کنید
  2. روی آن روغن بریزید و تمام نواحی اش را با قلع بپوشانید
  3. به کمک پنس و هویه قلع کش را روی سوکت بگذارید
  4. زمانی که پایه ها ذوب شدند به طرف بالا بکشید و ازبرد جدا کنید

تعویض فلت شارژ های آیفون

مشکل شارژ گوشی های آیفون به ندرت مربوط به قسمت سوکت آنها مربوط می شوند اما در برخی موارد این قسمت نیز آسیب می بیند. در گوشی های اپل قضیه متفاوت است، با روش های بالا امکان تعویض تنها خود سوکت را نداریم بلکه باید کل فلت شارژ‌ را عوض کنیم. برای انجام این کار باید با کمک حلال چسب و حرارت ابتدا فلت قدیمی را از فرم جدا کنیم و با کمک چسب فلت جدید را نصب کنیم. برای انجام این کار لازم است دل و روده گوشی را بیرون بریزید تا بتوانید به قسمت فلت شارژ که حاوی میکروفون هم هست دسترسی پیدا کنید.

دستمزد ، قیمت تعویض سوکت شارژ

به بحث شیرین دستمزد رسیدیم، مسلما برای دریافت یک دستمزد مناسب باید کار تمیزی را انجام داده باشید . مشتری ای که بعد از چند روز دوباره با مشکل شارژ به مغازه شما باز گردد مشخص می کند که تعمیر شما تعریفی نداشته است. در بحث قیمت تعویض سوکت شارژ باید 3 مسئله را مورد توجه قرار دهید

  1. چگونگی باز شدن گوشی
  2. زمان کار
  3. مدل گوشی

هر کدام از این موارد را اگر بخواهم شرح بدهم می توانم به اندازه دو صفحه دیگر بنویسم، اما اگر همین موارد بالا را در نظر بگیرید خودتان می توانید به صورت تقریبی تخمین بزنید که برآورد هزینه برای مشتری چقدر خواهد شد. معمولا هزینه تعمیر پورت شارژ گوشی از 50 هزار تومان تا 300 هزار تومان برای گوشیهای رنج متوسط دریافت می شود.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست